• Cala Luna
  Cala Luna
 • Cagliari
  Cagliari
 • Cagliari
  Cagliari
 • Pláž Cardedu
  Pláž Cardedu
 • Ochutnávka vidieckych špecialít
  Ochutnávka vidieckych špecialít
 • Cala Gonone
  Cala Gonone
 • Pobrežie Cala Gonone
  Pobrežie Cala Gonone
 • Pláž Cala Luna
  Pláž Cala Luna
 • La Madalena
  La Madalena
 • La Madalena
  La Madalena

Očarujúca Sardínia

06/2014 : Peťo

     Stres, meškanie a nervozita..to všetko jednoducho neodmysliteľne patrí k dovolenke. Všetko sa však stratí a razom zmizne v momente, kedy konečne po dlhej a únavnej ceste dorazíme na vytúžené cieľové miesto. V okamihu, kedy som sa nadýchol prímorského vzduchu a mestečko Cagliari na mňa dýchlo svojou typickou ostrovnou atmosféru, som hodil všetky starosti i negatívne myšlienky za seba. Sústredil som sa iba na okúzľujúcu krásu, ktorá ma obklopovala. V malom, ostrovnom mestečku Cagliari však naša cesta iba začínala.

 

Ďalej sme pokračovali do dedinky Cardedu, kde sme navštívili dva hotely, z ponuky našich slovenských cestovných kancelárií. Pláž v dedinke Cardedu bola skutočne nádherná, priestranná a tak sme si boli celkom istý, že na nej nájdeme dostatok voľného miesta i v čase najväčšieho "návalu" dovolenkárov. Azda jedinou nevýhodou bol fakt, že stroje na úpravu pláže mali nabehnúť až dva dni po našej návšteve. Nezostávalo mi tak nič iné, iba zapojiť fantáziu a predstaviť si, ako asi bude vyzerať pláž po úprave.

 

Z dedinky Cardedu vedú naše ďalšie kroky cez vnútrozemie ďalej na sever.
Keďže k ostrovu Sardínia neodmysliteľne patrí tradičný pastierky život a teda aj chov oviec, neodolali sme a využili sme príležitosť ochutnať vynikajúce klobásy, syr či kvalitné víno. Ako Slováci sme nečakali nič výnimočné, našim domácim klobásam, by predsa ťažko konkurovali tie talianske. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som s pokorou priznal, že tie talianske boli napokon predsa len o niečo lepšie.

 

Kľukaté cestičky pomedzi hory, nás zaviedli do ďalšieho malebného mestečka Cala Gonone. Cesta z vnútrozemia sa zlievala do tunela ,na konci ktorého čakalo svetlo. Hneď potom sa nám naskytol prenádherný výhľad na more a na mestečko Cala Gonone. Opäť sme tak nadobudli zážitok, ktorý bolo nesmierne ťažké opísať akýmikoľvek slovami. Po prejdení zopár ďalších serpentín, sme sa ocitli v hotely Palmasera Village. Jeho kvalita bola o poznanie vyššia, ako spomínané hotely na juhu, navyše bol osadený do nádhernej záhrady v kopci, čo mu ešte viac pridávalo na kráse.
Počas pobytu v mestečku Cala Gonone sme využili možnosť odviezť sa loďkou na prehliadku vodných jaskýň, dostupných iba s člnom z mora. Nevynechali sme ani príležitosť stráviť čas na prekrásnej pieskovej pláži Cala Luna, kde ma okrem samotnej pláže očarili i horolezecké cestičky v skale, týčiace sa priamo nad morom. Nádherný deň sme zakončili prechádzkou do prímorského mestečka, posedením na terase priamo nad plážou a vychutnávaním si jedinečnej atmosféry, ktorá nás po celý čas obklopovala.


Ďalší deň na nás čakalo to najkrajšie, čo ostrov Sardínia ponúka. Hneď ráno sme nasadli do autobusu, ktorým sme sa presunuli na sever, do oblasti Costa Smeralda. Je to miesto, kde nenájdete vysoké hotely a už vôbec nie turistické "zlaté klietky". Nachádzajú sa tu prevažne luxusné hotelové rezorty, ktoré sú však osadené veľmi citlivo, s ohľadom na okolitú prírodu a tradičnú Sardínsku kultúru. Dokonca je v tejto oblasti prísne zakázané budovať nové hotely, s viac ako jedným poschodím. To všetko má však vplyv i na ceny. Na druhej strane, iba málokde vás očarí taký božský pokoj a kľud. 
 Neskôr sa z mestečka Palau loďou presúvame na súostrovie La Madalena.
Je iba málo miest, ktoré ma skutočne dostanú a očaria v tom pravom slova zmysle. Zatiaľ sa to podarilo iba plážam na Korzike a na Malorke. Len čo som však zočil súostrovie La Madalena, mal som pocit, že na môj "zoznam" pripíšem tretiu destináciu, ktorá prekonala všetky moje očakávania. Azúrovo čistá voda, malé súkromné pláže a nádherný biely piesok. Jednoducho pohľad, na ktorý je nemožné nájsť vhodné slová. Ak vôbec existujú slová, ktoré by boli schopné niečo tak nádherné a dokonalé popísať.

Ak sa teda rozhodnete navštíviť ostrov Sardínia, neváhajte a doplaťte si výlet na súostrovie La Madalena.
V sezóne 2014 sa bude cena na osobu pohybovať okolo 75 eur, rozhodne to však stojí zato. Po vlastnej skúsenosti a neopakovateľnom zážitku si trúfam povedať, že kto počas návštevy Sardínie nenavštívil súostrovie La Madalena, akoby na Sardínii ani nebol.

 

Moje putovanie po očarujúcej oblasti zvanej Sardínia, žiaľ končí. Som však presvedčený, že tento raj na zemi ešte určite navštívim.
Nebuďte sklamaní, ak prvotný dojem z talianskych hotelov nebude podľa vašich predstáv. Nádherná talianska príroda, prekrásne more a neopakovateľné zážitky, ktoré Sardínia ponúka, vaše sklamanie niekoľko násobne prekonajú.